Przywitaj się z rosyjskim złotem i chińskim petroyuanem.

Komentarze · 399 Wyświetlenia

Kierowana przez Rosję Eurazjatycka Unia Gospodarcza i Chiny właśnie zgodziły się zaprojektować mechanizm niezależnego systemu finansowego i monetarnego, który omijałby transakcje dolarowe.

Kierowana przez Rosję Eurazjatycka Unia Gospodarcza i Chiny właśnie zgodziły się zaprojektować mechanizm niezależnego systemu finansowego i monetarnego, który omijałby transakcje dolarowe.

 

przez Pepe Escobara

15 marca 2022

https://media.thecradle.co/wp-content/uploads/2022/03/Unknown-3-1.jpeg

Rosja twierdzi, że połowa jej aktywów w złocie została zamrożona – czy to jest prawdziwe, czy zręczna gra Moskwy?

Źródło zdjęcia: Kołyska

zobacz jakoDzielić

 

Trwało to długo, ale w końcu ujawniają się kluczowe rysy nowych fundamentów wielobiegunowego świata.

 

W piątek, po spotkaniu wideokonferencyjnym, Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EAEU) i Chiny uzgodniły opracowanie mechanizmu niezależnego międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego . EAEU składa się z Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu, Białorusi i Armenii, zawiera umowy o wolnym handlu z innymi krajami euroazjatyckimi i stopniowo łączy się z chińską Inicjatywą Pasa i Szlaku (BRI).

 

Praktycznie rzecz biorąc, pomysł pochodzi od Siergieja Głazjewa, czołowego niezależnego ekonomisty Rosji, byłego doradcy prezydenta Władimira Putina oraz ministra ds. integracji i makroekonomii Komisji Gospodarczej Eurazji , organu regulacyjnego EUG.

 

W tym miejscu omówiono centralną rolę Głazjewa w opracowywaniu nowej rosyjskiej i eurazjatyckiej strategii gospodarczo-finansowej . Widział, jak zachodnie ściskanie finansowe Moskwy zbliża się o lata świetlne przed innymi.

 

Dość dyplomatycznie Glazjew przypisał realizację tego pomysłu „wspólnym wyzwaniom i zagrożeniom związanym z globalnym spowolnieniem gospodarczym i restrykcjami wobec państw EUG i Chin”.

 

Tłumaczenie: ponieważ Chiny są tak samo euroazjatycką potęgą jak Rosja, muszą skoordynować swoje strategie, aby ominąć amerykański system jednobiegunowy.

 

System eurazjatycki będzie oparty na „nowej walucie międzynarodowej”, najprawdopodobniej z odniesieniem do juana, liczonego jako indeks walut narodowych krajów uczestniczących oraz cen surowców. Pierwszy projekt zostanie omówiony już pod koniec miesiąca.

 

System eurazjatycki z pewnością stanie się poważną alternatywą dla dolara amerykańskiego, gdyż EUG może przyciągnąć nie tylko państwa, które przystąpiły do ​​BRI (np. Kazachstan jest członkiem obu), ale także czołowych graczy Szanghajskiej Organizacji Współpracy ( SCO) oraz ASEAN. Aktorzy z Azji Zachodniej – Iran, Irak, Syria, Liban – będą nieuchronnie zainteresowani.

 

W perspektywie średnio- i długoterminowej rozprzestrzenienie się nowego systemu przełoży się na osłabienie systemu z Bretton Woods, który, jak przyznają nawet poważni gracze na rynku amerykańskim/stratedzy, jest zgniły od środka. Dolar amerykański i hegemonia imperialna stoją w obliczu wzburzonych mórz.

 

Pokaż mi to zamrożone złoto

 

Tymczasem Rosja ma poważny problem do rozwiązania. W miniony weekend minister finansów Anton Siluanov potwierdził, że połowa rosyjskich rezerw złota i walut została zamrożona przez jednostronne sankcje. Wprawia w zakłopotanie, że rosyjscy eksperci finansowi umieścili dużą część bogactwa narodowego tam, gdzie może być łatwo dostępne – a nawet skonfiskowane – przez „Imperium kłamstw” (prawa autorskie Putin).

 

Z początku nie było do końca jasne, co miał na myśli Siluanov. Jak Elvira Nabiulina z Banku Centralnego i jej zespół mogli pozwolić, by połowa rezerw walutowych, a nawet złoto, była przechowywana w zachodnich bankach i/lub skarbcach? A może to jakaś podstępna taktyka dywersyjna Siluanowa?

 

Nikt nie jest lepiej przygotowany, aby odpowiedzieć na te pytania, niż nieoceniony Michael Hudson, autor ostatniego poprawionego wydania Super Imperialism: The Economic Strategy of the American Empire .

 

Hudson był całkiem szczery: „Kiedy po raz pierwszy usłyszałem słowo „zamrożony”, pomyślałem, że oznacza to, że Rosja nie zamierza wydać swoich cennych rezerw złota na wspieranie rubla, próbując walczyć z najazdem w stylu Sorosa z zachodu. Ale teraz słowo „zamrożony” wydaje się oznaczać, że Rosja wysłała go za granicę, poza swoją kontrolą”.

 

Zasadniczo wszystko jest nadal w powietrzu: „Moje pierwsze czytanie zakładało, że Rosja musi robić coś mądrego. Jeśli rozsądnie było przenieść złoto za granicę, być może robiło to, co robią inne banki centralne: „pożyczało” je spekulantom, za opłatą odsetkową lub prowizją. Dopóki Rosja nie powie światu, gdzie zostało złożone jej złoto i dlaczego, nie możemy tego pojąć. Czy w Banku Anglii – nawet po tym, jak Anglia skonfiskowała złoto Wenezueli? Czy to było w nowojorskim Fed – nawet po tym, jak Fed skonfiskował rezerwy Afganistanu?

 

Jak dotąd nie było dodatkowych wyjaśnień ani od Siluanowa, ani od Nabiuliny. Kręcą się scenariusze o serii deportacji na północną Syberię za zdradę narodową. Hudson dodaje do układanki ważne elementy:

 

„Jeśli [rezerwy] są zamrożone, dlaczego Rosja płaci odsetki od zapadającego zadłużenia zagranicznego? Może skierować „zamrażarkę” do zapłaty, zrzucić winę za niewykonanie zobowiązania. Może mówić o zamrożeniu przez Chase Manhattan irańskiego konta bankowego, z którego Iran starał się spłacać odsetki od swojego długu denominowanego w dolarach. Może nalegać, aby wszelkie płatności państw NATO były rozliczane z góry w fizycznym złocie. Albo może wylądować spadochroniarzy w Banku Anglii i odzyskać złoto – tak jak Goldfinger w Fort Knox. Ważne jest, aby Rosja wyjaśniła, co się stało i jak została zaatakowana, jako ostrzeżenie dla innych krajów”.

 

Jako klucz, Hudson nie mógł nie mrugnąć do Glazjewa: „Może Rosja powinna wyznaczyć w Banku Centralnym osobę nie prozachodnią”.

 

Zmieniacz gry na petrodolarze

 

Kuszące jest odczytanie w słowach rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa podczas szczytu dyplomatycznego w Antalyi w zeszły czwartek zawoalowanego przyznania, że ​​Moskwa mogła nie być całkowicie przygotowana na ciężką artylerię finansową rozmieszczoną przez Amerykanów:

 

„Rozwiążemy problem – a rozwiązaniem będzie uniezależnienie się od naszych zachodnich partnerów, czy to rządów, czy firm, które działają jako narzędzia zachodniej agresji politycznej na Rosję, zamiast realizować interesy swoich biznesów. Zadbamy o to, abyśmy już nigdy nie znaleźli się w podobnej sytuacji i żeby ani jakiś Wujek Sam, ani nikt inny nie mógł podejmować decyzji zmierzających do zniszczenia naszej gospodarki. Znajdziemy sposób na wyeliminowanie tej zależności. Powinniśmy byli to zrobić dawno temu.

 

Tak więc „dawno temu” zaczyna się teraz. A jedną z jego desek będzie eurazjatycki system finansowy. Tymczasem „rynek” (jak w amerykańskim kasynie spekulacyjnym) „osądził” (według własnych wyroczni), że rosyjskie rezerwy złota – te, które zostały w Rosji – nie mogą utrzymać rubla.

 

Nie w tym rzecz – na kilku poziomach. Własnoręcznie stworzone wyrocznie, poddane praniu mózgu przez dziesięciolecia, wierzą, że Hegemon dyktuje, co robi „rynek”. To tylko propaganda. Kluczowym faktem jest to, że w nowym, wyłaniającym się paradygmacie państwa NATO stanowią co najwyżej 15 procent światowej populacji. Rosja nie będzie zmuszona do praktykowania autarkii, ponieważ nie musi: większość świata – jak widzieliśmy na obszernej liście krajów nieobjętych sankcjami – jest gotowa robić interesy z Moskwą.

 

Iran pokazał, jak to zrobić. Handlowcy z Zatoki Perskiej potwierdzili The Cradle , że Iran sprzedaje nie mniej niż 3 miliony baryłek ropy dziennie nawet teraz, bez podpisanego JCPOA (umowa o wspólnym kompleksowym planie działania, obecnie negocjowana w Wiedniu). Ropa jest ponownie etykietowana, przemycana i transportowana z tankowców w środku nocy.

 

Inny przykład: Indian Oil Corporation (IOC), wielka rafineria, właśnie kupiła 3 miliony baryłek rosyjskiego Uralu od handlowca Vitol z dostawą w maju. Nie ma sankcji na rosyjską ropę – przynajmniej jeszcze nie.

 

Redukcjonistyczny plan Waszyngtonu, Mackinderesque, polega na manipulowaniu Ukrainą jako jednorazowym pionkiem, by ruszyć na spalone ziemie na Rosję, a następnie uderzyć w Chiny. Zasadniczo, dziel i rządź, aby zmiażdżyć nie tylko jednego, ale dwóch równorzędnych konkurentów w Eurazji, którzy postępują krok po kroku jako wszechstronni partnerzy strategiczni.

 

Cała paplanina o „rozwalaniu rosyjskich rynków”, zakończeniu inwestycji zagranicznych, zniszczeniu rubla, „pełnym embargo na handel”, wyrzuceniu Rosji ze „wspólnoty narodów” i tak dalej – to dotyczy zombifikowanych galerii. Iran od czterdziestu lat zmaga się z tym samym i przetrwał.

 

Historyczna sprawiedliwość poetycka, jak sugerował Ławrow, orzeka teraz, że Rosja i Iran niedługo podpiszą bardzo ważne porozumienie, które prawdopodobnie może być odpowiednikiem partnerstwa strategicznego Iran-Chiny. Trzy główne węzły integracji Eurazji doskonalą swoją interakcję w ruchu i prędzej czy później mogą korzystać z nowego, niezależnego systemu monetarnego i finansowego.

 

Ale na drodze jest więcej poetyckiej sprawiedliwości, obracającej się wokół ostatecznej zmiany gry. I przyszło znacznie wcześniej, niż wszyscy myśleliśmy.

 

Arabia Saudyjska rozważa przyjęcie chińskich juanów – a nie dolarów amerykańskich – za sprzedaż ropy do Chin. Tłumaczenie: Pekin powiedział Rijadowi, że to nowy rytm. Koniec petrodolara jest na wyciągnięcie ręki – a to certyfikowany gwóźdź do trumny niezastąpionego Hegemona.

 

Tymczasem pojawia się zagadka do rozwiązania: gdzie jest to zamrożone rosyjskie złoto?

Komentarze